Nečekané uznání, které zahřeje u srdce!

Dnes jsem zažil jeden z těch momentů, které vám dají zapomenout na všechny ty nekonečné opravy písemek a seznamy úkolů. Možná jste, jako učitelé, zažili ten pocit nadšení, když vám někdo z vašich bývalých studentů po letech napíše s nečekanými zprávami. V mém případě to byl e-mail od mého někdejšího žáka Vojty, který nedávno zahájil kariéru v oblasti kyberbezpečnosti.

Otevřel jsem zprávu s názvem „Dobrý den“ a nečekaně se ocitl ve světě hrdosti a radosti. Vojta mi sdělil, že nastoupil do své první práce v prestižní mezinárodní finanční instituci na pozici Information Security Specialist.

Jeho slova mě hluboce dojala a dovolila mi nahlédnout do skutečného dopadu mé práce. Zdůraznil, že k jeho úspěchu zásadně přispěly znalosti a dovednosti, které získal na mých hodinách „Kybenetické bezpečnosti“ a „Informačních sítí“.

Přiznám se, že když jsem si e-mail přečetl, měl jsem v očích slzy. Bylo to pro mě neuvěřitelně povznášející a inspirující. Uvědomil jsem si, že to, co dělám, má skutečný smysl a že moje práce může pozitivně ovlivnit životy mých studentů. To je pro mě ta největší odměna.

Vojtův e-mail je pro mě důkazem, že i učitel hraje důležitou roli v životě mladých lidí. Může jim dát do rukou nástroje, které jim pomohou uspět v profesním životě a zároveň je inspirovat k tomu, aby se stali zodpovědnými a etickými uživateli technologií.

Chtěl bych proto vyzvat všechny pedagogy, aby se nevzdávali a věřili v sílu vzdělání. I když se to někdy nezdá, naše práce má smysl. V dnešní uspěchané době se často setkáváme s negativitou a kritikou. Je proto nesmírně důležité si uvědomovat, že i malá gesta a drobné skutky můžou mít velký vliv na životy druhých.

Děkuji, Vojto! Je to pro mě ta největší odměna za mou práci. Přeji ti hodně štěstí v tvé profesní kariéře a věřím, že se staneš skvělým specialistou na kybernetickou bezpečnost.

A děkuji všem studentům, kteří mi dávají najevo, že i obyčejný učitel může hrát důležitou roli v jejich životě.

P.S.: Vojto, ať se ti daří v tvé nové práci a držím ti palce, „nechť tě Síla provází“!

Dovoluji si přiložit celé znění e-mailu, se svolením jeho autora:

„Dobrý den,
tento týden jsem nastoupil do své první práce v jedné mezinárodní finanční instituci na pozici Information Security Specialist.

Důvodem toho, proč jsem se rozhodl Vám napsat je ten, že kromě vlastního samostudia jsem při přijímacím řízení nejvíce využil technické znalosti, které jste mi v rámci předmětů KB a IS předal Vy.

Ať už šlo o základní principy kyberbezpečnosti nebo síťařinu, tak jsem si nejpevnější základy odnesl z Vašich předmětů.

Chtěl jsem Vám tedy takto zpětně poděkovat a říct, že to, co děláte, děláte opravdu dobře a má to smysl.
Ať se Vám daří a zůstáváte na „světlé straně Síly“ 🙂

Váš bývalý student
Vojta Šibral“